İletişim

Küçük Bakkalköy, Sarı Lale Sok. Liberty Plaza Kat: 3 Ataşehir / İstanbul

Çocuk göz muayenesi

Çocuk göz muayenesi yetişkinden farklı olarak bir çok zorlu aşama içermektedir. Çocuğun veya bebeğin dikkatini çekebilmek ve onun güvenini kazanabilmek ince bir dikkat gerekir ve çok ufak bir hata aranızdaki iletişimi aniden koparabilir Bebekler ve çoğu zaman çocuklar kendilerini ifade edemezler. Bu nedenle her branşta olduğu gibi hekim ipuçlarını doğru takip etmeli ve tanıya o şekilde ulaşmalıdır.

Bebeklerde ilk göz muayenesi 3 aydan itibaren yapılmalıdır. Bebeğin refraksiyon, gözün yapısı, kayma olup olmadığı durumuna göre doktorunuz sizi belirli periodlarda muayeneye çağıracaktır. Görme öğrenilen bir duyu olduğu için ilk 7 yaştaki periodik muayeneler çocuğunuzda kalıcı bir görme kaybının oluşmasını engelleyebilir.

Göz tembelliği gözde hiçbir yapısal bozukluk olmamasına rağmen tek veya her iki gözün tam görememesi durumudur. En sık gözdeki kırma kusurlarına bağlı olarak görülür. Şaşılık ve göz bebeğini kapatan diğer durumlar da (Kapak düşüklüğü gibi) tembelliğe neden olabilir. Gözün görmeyi öğrendiği ilk 7 yaş içinde tespit edilmesi halinde kapama ve gözlük gibi basit yöntemlerle tedavi edilebilir. Bu nedenle öncelikle ilk 1 yaşta (3 aylıktan itibaren) yapılacak göz muayeneleri çok önemlidir.

Bebekte veya çocuğunuzda şu bulgular var ise zaman kaybetmeden göz muayenesine gelmeniz gerekir:

Gözde tek veya iki taraflı kayma, şaşılık

Göz bebeğinde beyazlık

Gözde titreme

Gözde sulanma

Göz renkli kısmının iri ve büyük olması

Işık hassasiyeti

Başını eğik veya yan tutma

3 ayını geçmesine rağmen sizi veya oyuncakları takip etmemesi

Gözde kızarıklık

Sakarlık

Televizyona yaklaşarak seyretme

Uzağa bakarken gözünü kısma

Baş ağrısı

Konsantrasyon zorluğu, uzun süre okuma yazma yapamaması

İkili görme

Karşıya bakarken tek gözünü kapatma