İletişim

Küçük Bakkalköy, Sarı Lale Sok. Liberty Plaza Kat: 3 Ataşehir / İstanbul

Göz Sağlığının Korunması

Çocukların dünyası koşmak, oynamak, düşmek, kalkmak, hareket ve hareket… Onların gözlük kullanması bizim gözlük kullanmamızdan çok farklıdır. Çünkü bir erişkinin fiziksel aktivitesi bir çocuğunki gibi olamaz ve erişkinler bile çoğu zaman gözlük takmaktan hoşlanmazlar. Bu nedenle sadece sadece gözlük kullanması zorunlu ise bir çocuk gözlük kullanmalıdır. Ufak tefek kırma kusur ve numaralar herkeste olabilir ve görmeyi etkilemediği sürece gözlük kullanımı önerilmez. Kırma kusurları belirli bir numaraya kadar çocuklarda görmeyi etkilemez ve her iki gözde eşitse gözlük kullanımı önerilmez. Ancak görme etkileniyor ise, kayma ve her iki gözde numara farkı var ise gözlük mutlaka kullanmak gerekir.

Okul döneminde çocuğun başarısında göz oldukça önemlidir. Kırma kusuru sadece görme bozukluğuna neden olmayabilir, uzun ders çalışma sırasında gözde ve başta ağrı ve yorgunluk hissi yaratabilir. Çocuk tek gözünü öne alarak eğik bakıyor, eğik yazıyor, gözünü kısıyor, kırpıştırıyor ovalıyor , gözde okuma sırasında sulanma oluyor , okurken satır atlıyor veya parmağı ile takip ediyor, çabuk yoruluyor, dalgın ise göz muayenesinden geçmesinde fayda vardır.

Çocuğumuzun mutlaka gözlük takması gerekiyor ise, o zaman ona uygun gözlük seçmemiz çok önemlidir. Üzerinden bakmasın diye büyük alınan gözlükler daha ağır olduğundan daha çok aşağıya doğru kayar ve bir süre sonra çocuk yine gözlüğün üst kısmından bakar. İdeal olan göz bebeklerinin tam camın orta noktasından bakmasıdır. Çerçevenin çok büyük olması hem orta noktalardan bakmayı zorlaştırır hem de çerçevenin aşağıya doğru kaymasına neden olur. Çerçevenin küçük gelmesi de özellikle yanlardan sıkma yaparak çocuğun canını yakabilir. Gözlüğü taktıktan birkaç dakika sonra eğer burun etrafında şakaklarda veya kulak etrafında iz oluşuyor ise çerçeve sıkıdır.

Çerçeve seçerken bir diğer nokta da allerjik materyal içermemesidir. Nikel özellikle dermatitlere neden olabilir.