İletişim

Küçük Bakkalköy, Sarı Lale Sok. Liberty Plaza Kat: 3 Ataşehir / İstanbul

Gözümüzle ilgili yanlışlar

Gözlük takmak göz numaramızı düşürür.

Gözlük takarak gittikçe göz numarasının azalacağı ve bir süre sonra gözlük takmak zorunda kalmayacağımız düşünülür. Gözlük kontrollerinde numara değişmemiş ise genellikle “oysa ne kadar düzenli taktım, neden numaram azalmadı ki?” gibi sorular oluşur, gözlük takmanın numarayı azalttığı gibi genel bir yanlış kanı vardır. Gözlük, daha iyi görmemizi sağlayan bazen de kaymanın düzeltilmesi amacıyla kullandığımız bir araçtır. Gözümüzdeki kırma kusurları fonksiyonel olmaktan ziyade daha çok yapısaldır. Yani ayakkabı numaramız gibidir. Büyüme çağında daha fazla olmak üzere değişim gösterir. Bu nedenle gözlük takmak daha net görmemizi veya kaymamızın olmamasını sağlar ancak numaramızın değişimini etkilemez.

Gözlük takmak gözümüzü tembelleştirir.
Gözlük takarsam gözüm tembelleşir, hep gözlük takmak zorunda kalırım düşüncesi de oldukça yaygın bir düşüncedir. İlk 5 yaş grubunda gözlük kullanımı ancak zorunlu hallerde olur; yani eğer kırma kusuru belirli bir numaranın üzerindeyse, çocuğun görmesini etkiliyorsa, her iki gözde farklı bir numara veya kayma gibi bir problem var ise gözlük kullanmak gereklidir ve bu durum gözü tembelleştirmez aksine tembellik tedavisinin bir parçasıdır. Çünkü yüksek numaralar, her iki göz arasındaki numara farkları ve kaymalar tembellik oluşturabilir ve görme kapasitesi düşük kalır. Gözlük bu durumun tedavisindeki ilk basamaktır.

Koyu renkli güneş gözlükleri daha fazla koruyucudur.
Güneş gözlüğünün rengi koyulaştıkça daha fazla koruyucu olduğu düşünülür. Güneş gözlüklerinin gözümüzü koruyan fonksiyonu camının renginden çok güneş ışığını süzücü etkisiyle olur. Camın kalitesi ve güneşin zararlı ışınlarını süzme fonksiyonu çok önemlidir. Böylece güneşin zararlı etkilerinden korunuruz. Eğer camın süzücü bir etkisi yok ise koyu renkli olması gözümüze yarardan çok zarar verir. Çünkü camın yarattığı karanlık etki göz bebeklerimizin büyümesine ve zararlı ışınların da süzülmediği için gözümüzün içine girişi artar.

Göz tembelliği 7 yaşından sonra tedavi edilmez.
Bebeklikte yapılan tedaviler kadar etkili olmasa da büyük yaş grubunda görme kalitesini artıran tedavi sistemleri bulunmaktadır.