İletişim

Küçük Bakkalköy, Sarı Lale Sok. Liberty Plaza Kat: 3 Ataşehir / İstanbul

Çalışma Saatleri

Gözün Acilleri

Göz acil durumlar

Kimyasal yanık

Asidik veya alkali her türlü kimyasal bir maddeyle gözün teması acil tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Özellikle alkali temas yoğun yapışıklıklar ve sorunlar oluşturabilir. Öncelikle eğer böyle bir temas varsa su ile bol bir şekilde yıkayıp hemen acil göz doktoruna başvurmak gerekir.

Delici veya künt göz travması

Göze gelen travmalar delici olmasa bile acil tedavi gerektirir. Künt göz travmasında göz içindeki yapılar yırtılıp yerinden ayrılabileceği gibi kanamalara neden olabilir veya gözün içinde durduğu kemik dokuda kırığa neden olabilir. Delici yaralanmalarda göz içinde yabancı cisim olma ihtimali de barındırır.

Bir travma halinde eğer göz çevresi kirli ise temiz bir peçete veya bez ile temizlenip yine temiz bir peçete ile göz kapatılarak acil göz hekimine başvurmak gerekir.

Ani görme kaybı

Aniden oluşan görme kaybı acil bir durumdur. Gözün besleyici damarında olan tıkanıklıktan kaynaklanabilir. İlk 6-8 saat içinde yapılacak müdahale ile görme geri kazanılabilir. Ancak bundan daha geç yapılan bir müdahalede görmeyi kazanmak mümkün olamayabilir.

Gözde karanlık veya perdeli görme

Özellikle öncesinde ışık çakmalarıyla birlikteyse gözün retina tabakasının yerinden ayrıldığını gösterebilir. Buna retina dekolmanı diyoruz. Görme noktasını içine alırsa görme tamamen kapanabilir bu nedenle acil müdahale görme kaybının ilerlemesini önler ve görmeyi tekrar kazanmayı sağlar.

Işığa karşı aşırı hassasiyet

Güneş ışığı herkes için bir miktar hassasiyet yaratır ancak ışık temasıyla gözde ağrı ve sulanma olması ve gözü açmamak ışık hassasiyeti veya fotofobi olarak adlandırılır. Işık hassasiyetinin varlığı birkaç şeyi gösteriyor olabilir. Bunlardan ilki göz tansiyonunun yükselmiş olmasıdır. İkincisi gözümüzün saydam kısmının enfeksiyonu veya orada bir yabancı cismin olmasıdır. Diğer ışık hassasiyeti yapan neden ise gözümüzün içinde bir enflamasyonun oluşmuş olmasıdır buna üveit adı veriyoruz.

Yukarıdaki 3 durum da erken tedavi edildiğinde gözde kalıcı hasar olmadan düzelebilir.

Göz kızarıklığı

Göz kızarıklığı özellikle ağrı, sulanma ve batma ile birlikte ise daha da dikkatli olmamız gereken bir durumdur. Göz tansiyonu yüksekliği, kornea enfeksiyonu veya üveit olabilir.

Yukarıdaki 3 durum da erken tedavi edildiğinde gözde kalıcı hasar olmadan düzelebilir.

Göz çevresinde morarma şişme

Göz kapaklarında ağrılı şişmeler morarmalar ve özellikle dokunduğunuzda burada daha sıcak bir dokunun olması göz çevresinde yaygın bir enfeksiyon yani preseptal veya orbital sellülit nedenli olabilir. Çoğu zaman sinüslerdeki daha az sıklıkta ise diş ve kapaktaki bir enfeksiyonun yayılmasıyla oluşur. Burada çok yaygın olması ve apseye neden olması tehlikeli bir durumdur. Yakın komşuluğunda bulunan beyine enfeksiyonun atlama olasılığı vardır. Bu nedenle hastanede yatırılarak damardan verilen kuvvetli antibiyotiklerle tedavi edilir.

Şiddetli göz ve baş ağrısı

Özellikle ışıkların etrafında haleli görüş, ışık hassasiyeti ile birlikte ise glokom yani göz tansiyonu atağı olabilir. Bazı kişilerde ağrı bulantı ve kusmaya da neden olabilir. Gözün çok acil bir durumudur, ve hemen tedavi edilmelidir. Yoksa görme kaybı kaçınılmaz ve kalıcı olur.

Yukarıdaki durumlara ek olarak ışık çakmaları, yoğun çapaklanma, çift görme, yamuk veya kesintili görme gözün hemen muayeneye gitmemiz gereken durumlarıdır. Bazıları özellikle çift görme nörolojik bazı hastalıklarla da birlikte olabilir.