İletişim

Küçük Bakkalköy, Sarı Lale Sok. Liberty Plaza Kat: 3 Ataşehir / İstanbul

Yeni Doğan Göz Enfeksiyonları

Yeni doğan ve bebeklik döneminde doğumdan sonraki ilk 2 gün ve 1 ay içinde bakteri ve virüsler gözde enfeksiyona neden olabilirler. Özellikle normal doğumlarda doğum kanalından bulaşan bazı patojenler tehlikeli olabilir. Yeni doğan döneminde bunların oluşma zamanı çok önem kazanmaktadır.

  • 24-48 saat içinde başlayan sarı yoğun akıntı ile birlikte olan enfeksiyon gonore olabilir. Doğum kanalından bulaşır.Tedavisi acilen başlanması gereken bir durumdur. Hem sistemik hem de lokal tedavi gerekebilir.
  • 5-7 günde başlayan enfeksiyon klamidyal olabilir, yine doğum kanalından bulaşır. İnklüzyon konjonktivitine neden olabilir. Yeşil sarı yoğun çapaklanma ile birliktedir. Kronik ve uzun süren bir enfeksiyona dönüşmemesi için uygun damlalarla tedavi edilmelidir.
  • 10-14 günde başlayan bir enfeksiyon herpetik olabilir ve bebeğin immün sistemi zayıf kalırsa göz etrafına da yayılma eğilimi gösterebilir. Herpes virüsüne etkili pomad ve şuruplar ile tedavisi gereklidir.

Diğer kontaminasyona bağlı oluşan bakteri ve viral konjonktivitlerde bebeğin gözünde çapaklanma, kızarıklık, akıntı, bebekte huzursuzluk ve kapaklarda şişlik oluşabilir. Uygun antibiyotiklerle tedavisi yapılmalıdır. Enfeksiyonun ortaya çıkma günü enfeksiyona neden olan etkeni belirlediğimiz önemli bir kriterdir. Tedaviler buna uygun antibiyotiklerle yapılır.