İletişim

Küçük Bakkalköy, Sarı Lale Sok. Liberty Plaza Kat: 3 Ataşehir / İstanbul

Göz Tembelliği

Görme öğrenilen bir duyudur. Bebekler gözlerini ilk açtıklarında göze giren ilk ışıkla birlikte görme yolu belirlenir ve bebek büyüdükçe ayrıntılı bir şekilde oluşur.

Doğumda bebekler ancak gölge ve silüet olarak seçerken 2 ay geçtikten sonra renkli görme başlar.

Gözümüz bir kamera gibidir ve yakına bakarken fokus (uyum) yapar, böylece göz içindeki lens kalınlaşır ve yakın görme netleşir. Bu yetenek 3 aylıkken başlar ve gittikçe gelişir, öyle ki bebekler bizden farklı olarak 10-14 derecelik hipermetropiyi bu uyum ile sıfırlayabilirler ve 5-7cm kadar yakını çok net görebilirler.

Bebek 6 aylık olduğunda beyin her iki gözden gelen görüntüyü birleştirmeye başlar. Böylece 3 boyutlu görme başlar. Gittikçe kontrast duyarlılık gelişir ve detayları daha iyi görmeye başlar. Öğrenme süreci ilk 7 yaşta hızla devam eder ve daha sonra azalarak biter.

Eğer görmeyi öğrendiğimiz bu ilk 7 yaş döneminde gözümüzün net görüşünü engelleyecek yapısal bir problem (korneal lekeler, katarakt , prematür retinopati, kapak düşüklüğü vb), tek taraflı göz kayması, kırma kusuru (yüksek hipermetropi, astigmat) varsa, problemin olduğu gözde net görmeyi öğrenemeyiz. Görme kapasitesi düşük kalır ve artık hayat boyunca ancak öğrendiği netlikte görebilir. Bu duruma GÖZ TEMBELLİĞİ denir.

Göz tembelliği genel olarak tek taraflıdır. Yani yapısal bozukluğun, kaymanın ve diğer gözden daha yüksek kırma kusurunun olduğu göz tembel kalır. Ama bazen yapısal her iki gözdeki bozukluk veya çok yüksek kırma kusuru iki gözde de tembelliğe neden olabilir.

Tembel Göz Nasıl tedavi edilir?
Tembelliğin tedavisi altta yatan sebebin tedavisiyle birlikte yürür. Yani yapısal bozukluk öncelikle tedavi edildikten, kırma kusuru düzeltildikten sonra tembellik tedavisi başlar. Tedavinin amacı tembel gözü çalıştırmaktır. İyi gören göz kapanır diğer göz çalışır.

Kapama tedavisi çok eskiden beri kullanılan ucuz, yan etkisi olmayan ve efektif bir yöntemdir. Ancak tabii ki bazı zorlukları vardır. Küçük bir çocuğun iyi gören gözünü kapatıp, onu az gören tarafla idare etmeye yönlendirmek göründüğü kadar kolay değildir.

Ailenin öncelikle bu işleme olan güveninin tam olması ve doktoruyla tam bir iletişim içinde olması gereklidir. Yine de kapama yapamaz isek o zaman kapama yerine damla veya kapatıcı kontakt lensler kullanılabilir. Ancak bu tedavilerin bir takım yan etkileri olabilir, çok dikkatli olmak gereklidir.

Bazen kapama tedavisini desteklemek amacıyla ortoptik tedaviler ve ev çalışmaları hastalara önerilebilir. Ortoptik tedaviler özellikle görme noktası ile bakmayan çocuklarda gerekli olabilir, ve bu eğitimi almış kişiler tarafından klinikte uygulanan bir terapidir.

Evde yapılan tedavi sistemleri kapama tedavisini destekler, çocuğun kapamayı uygulamasını destekler. Bu sistemler bilgisayar üzerinden uygulanan çalışmalardır.

Tembellik Tedavisi kaç yaşına kadar
Artık 9-10 yaşından sonra da tembellik tedavisi uygulayabiliyoruz. Halen tedavinin en etkili olduğu yaş grubu 0-7 yaştır. Bu yaş grubunda istediğimiz sonucu almak daha kolaydır.

Sonuç olarak göz tembelliği tedavi edilebilir bir görme azlığıdır. En iyi tedavi ilk 7 yaşta yapılmaktadır. Ne kadar erken yakalanırsa tedavi o kadar etkili ve kısa süreli olacaktır. Bu nedenle bebeklerimizi ideal olarak 3-6 aylıkken göz muayenesine götürmeliyiz.

Daha sonraki muayene zamanları doktorunuz tarafından belirlenecektir. Ancak rutin olarak ilk 7 yaşta hiçbir problem olmasa da senelik göz takibi koruyucudur ve önerilmektedir.