İletişim

Küçük Bakkalköy, Sarı Lale Sok. Liberty Plaza Kat: 3 Ataşehir / İstanbul

Çocuklarda Gözlük Kullanımı

Tabii ki ilk aşama doğru beslenme. A vitamininden zengin havuç gibi besinlerin yanı sıra iyi bir antidoksidan olan maydanoz gibi yeşilliklerin bol tüketilmesi hücre yenilenmesi ve bu yenilenme sırasında hücre fonksiyonlarının doğru işlemesini sağlar. Dengeli beslenme tüm vücudumuz ve aynı zamanda gözlerimiz için gereklidir. Aşırı tuz ve yağdan kaçınmak kalp sistemimizi koruduğu gibi gözümüzü de korur. Yüksek tansiyondan ilk etkilenen ve kanama eğiliminde olan organlardan biri gözümüzdür.

Gözümüzü korumada ikinci aşama kullanma biçimimizdir. Yani, aşırıya kaçan bazı durumlar göz sağlımızı olumsuz etkiler. Bunların başında, özellikle çocuklarımızla sıkça karşı karşıya geldiğimiz yakın digitallerin (bilgisayar, tablet vs) kullanımı gelir. Bu uygulamalarının tümü teknoloji çağının bir gerçeğidir ve bazı açılardan olumlu etkileri de vardır. Tabii uygun oyunlar olmak üzere çocukların hızlı karar vermesini, matematik zekasının kuvvetlenmesini, neden-sonuç ilişkilerinin daha rahat anlaşılabilmesini ve görsel duyunun kuvvetlenmesiyle seçiciliğin daha iyi oluşmasını sağlayabilir. Ancak unutmamak gerekir ki vitaminleri bile belirli dozda alıyoruz ve fazlası zararlıdır. Aynı şekilde saatlerce gözünü kırpmadan oynanan oyunlar gözde kirpik dibi iltihaplarına, kurumaya, arpacık oluşumuna, yalancı miyopluğa ve ağrıya neden olabilir. Bu nedenle bu tarz oyunları sınırlamasını yapmamız gereklidir.

Genel olarak okul öncesinde 1 gün içinde yarım ila 1 saat arasında oynamaya izin verilebilir. 8-9 yaşından itibaren 1 buçuk ila 2 saat kullanım olabilir. 2 saatten fazla kullanım çoğu kez önerilmez. Tabii ki birde televizyon var. Televizyon seyretme miktarı da yaklaşık bilgisayar oynama miktarı ile aynı olarak uygulanabilir. Ortalama günlük 1-1.5 saatlik televizyon seyretmek, hem çocuğu görsel ve zihinsel uyarmaya yeterlidir hem de onda bağımlılık oluşturmaz.

Televizyon ve bilgisayar görsel gelişime katkısı olan teknolojik cihazlardır. Belirli sürelerde, doğru program ve oyunlar çocuğunuzun gelişimine katkıda bulunabilir. İlk 5 yaş çocuklarda beynin görsel ve motor gelişimi için renkli oyuncaklar, Legolar, yap-bozlar çok faydalıdır. Büyük yaş grubunda ders çalışma sırasında aydınlatmaların uygun olması göz sağlığı için çok önemlidir. Aydınlatmalar çok parlak olmamalı, soft-tone dediğimiz tarzda ve karşıdan değil de arkandan aydınlatacak şekilde olmalıdır. Bebeklerin göz sağlını korumak için, onları uygun dönemde göz muayenesine götürmeliyiz. Çoğu anne muayenede uslu durmayacağı düşüncesiyle 4-5 yaştan sonra getirmeyi yeğler. Ancak bebeğin en ideal muayene zamanı, 8-10 aylık olduğu zamandır. Göz tembelliği ve kayma gibi problemler bu yaş grubunda çok erken tespit edilebilir. Koruyucu tedaviler her zaman daha ucuz ve kolay olandır. Tembellik oluştuktan sonra tedavi süresi uzar ve daha zahmetli bir süreci aile yaşamak zorunda kalır. İdeal olan ilk 6 ay- 1 yaş içinde hiçbir şikayet olmasa bile bebeğin göz muayenesinin yapılmasıdır. Daha sonraki muayeneler sırasıyla, 2-3-5 ve 6 yaşta planlanır.